Jak se to všechno seběhlo

Aneb co bylo před založením FOR4EST z. s.

Vše začalo v roce 2010 u jedné rodiny. Rozhodli jsme se opustit pohodlný život v Praze. S očekávaným příchodem třetího potomka bylo na čase přesunout se blíž přírodě. Nějak více se s ní sblížit, řekli jsme si a začali vybírat místo. Vše bylo v začátcích naivně krásné a růžové, tedy spíš zelené. Všude samé lesy, louky, pole, prostě krása. Výbírání bydlení v blízkosti přírody se nám líbilo. Už při prvních procházkách lesem jsme si ale všimli, že tu a tam je vidět nějaký odpadek. "To budou asi nějaké výjimky," říkali jsme si. A tak jsme se rozhodli, JDEME DO TOHO.

Koupě staršího domu u lesa bylo životní rozhodnutí. A tak jsme začali žít klidný venkovský život, děti chodit do místní příjemné pětiletky a my, jelikož pracujeme z domova, jsme také byli spokojeni. Do Prahy jen občas na schůzku nebo něco vyřídit. Začaly také další procházky a výlety do širšího okolí. ALE co jsme nezjistili? Ty odpadky bohužel nebyly výjimky, ony byly i jinde!!! Co s tím? A tak začal první boj s nepořádností a nezodpovědností lidí. Začali jsme je nárazově, a časem i pravidelně, sbírat. Pěkně třídit, plast, sklo, plech... a šup s tím do barevných kontejnerů. Na podzim jsme potkávali houbaře s plnými košíky a ukazovali jim na oplátku tašky plné odpadků :). Hláška k zamyšlení, z úst jednoho souseda od lesa, když nás vídával s těmi taškami: "Vy to nosíte z lesa???" :O

Původně jsme si mysleli, že je to problém přípražských oblastí, že je tu dost výletníků a chalupářů, co to nosí naopak. Postupem času jsme bohužel zjistili, že je to nešvar celočeský a docela alarmující. Další nepříjemné zjištění... ONO to nemizí!!! Na jaře vysbíráme les a na podzim už se zase objevuje nový odpad. Tak to bude boj na delší dobu, řekli jsme si a začali jednat. Asi nebude stačit systém "sbírá celá rodina". Jednou jsme vyprávěli naše zážitky ze života za Prahou našim přátelů, kteří se ekologií zabývají hlouběji. Vznikl prvotní nápad založit na očistu lesa nějaké sdružení. A tak slovo dalo slovo, čin dal čin a začal se klubat projekt FOR4EST (čti For forest) neboli Pro les. Najednou to dávalo smysl. Proč nějaké složitosti, prostě budeme čistit les od odpadků a hotovo.

Jak jsme tak hledali, kdo by nám s očistou přírody pomáhal, oslovili jsme školy a letní tábory. A tak nám rázem k manuální práci přibyla ješte činnost ekologicky osvětová. Než se tedy vydáme s dobrovolníky do lesa, vysvětlujeme jim, jaký má tato činnost význam a jaké jiné úlevy mohou přírodě poskytnout, aby zanechali na této planetě co nejmenší ekologickou stopu. V rámci této osvěty také plánujeme tisknout různé brožury a letáky s těmito tématy a propagovat naší myšlenku online na webu, blogu a sociálních sítích. Časem bychom rádi, aby naše nezisková činnost byla naší hlavní pracovní náplní. Čistý les je ideál, který nám přináší naplnění. Má to jediný háček, který odhalil náš desetiletý syn. "Vy to budete dělat jako práci? Ale až budou všechny ty lesy vyčištěné, co budete dělat, to budete bez práce." ... Kéžby!

  • sdílet :
  • sdílet :

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
inetprint
MERCHYOU
ECO revolution
Premium Basics
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco