Lesy v časech koroNY

Ať se děje co se děje, je zřejmé, že přírodní koloběh pokračuje stále podle svého harmonogramu. Ptáci zpívají, stromy rostou a existenci nějakého COVID19 asi moc neřeší. I když možná nějakou změnu vnímají a můžeme to cítit i my ostatní. Lidé tolik necestují, na silnicích je méně aut a život se částečně zpomalil a to má jistý vliv na ovzduší a životní prostředí. Než se to znovu rozběhne, užijme si i tuto dobu.

Jak "přežít" omezovací opatření?

Jednou z velmi oblíbených činností, je procházka v přírodě. Lesy a parky zažívají v současné době velký příliv návštěvníků, kteří se potřebují vyvětrat. To je samozřejmě logické a pro zdraví prospěšné. Pouze se začínáme setkávat i s druhou negativní stránkou této aktivity a tou je větší znečištění lesů než v době "před koronou". Někteří lidé jaksi neřeší, že nějaký ten odhozený papírek nebo petka, je problém. Častým jevem jsou i jednorázové roušky povalující se po zemi. To opravdu není dobré!

trashtag čistý les

Naopak milým překvapením je druhá sorta lidí, kteří si pobyt v lese zpříjemní právě sbíráním různých odpadků. Možná paradoxně po těch předchozích návštěvnících. Stalo se nám dokonce, že jednu menší černou lesní skládku, kterou jsme "inzerovali" k likvidaci, někdo vysbíral sám od sebe. Anonymnímu hrdinovi, nebo hrdinům velmi děkujeme. Prosím inspirujte se a zkuste je následovat.

Tipy na zábavu v lese

Je spousta činností, které se v lese dají praktikovat, aniž byste jeho život příliš rušili. Každý má určitě svoje oblíbené rituály, zde je pouze pár tipů, které mohou pobyt v lese zpestřit.

Cvičení, relaxace a meditace
Není nad ten klid, když si zacvičíte ráno, ideálně v osamělém lese a vnímáte ho všemi smysly. Více informací o lesní terapii Šinrin-Joku, meditaci a relaxaci můžete nalézt ZDE

Přírodní Land art, Hygge nebo DIY
Co všechna ta cizí slůvka znamenají? Přírodní Land art je oblíbený hlavně u dětí, tvoření uměleckých děl z přírodních materiálů je velká zábava. Pouze ohleduplně k přírodě, takže ideální spadané listí, šišky, suché větve apod. Netrhat, nelámat a neničit! O trendu Hygge a DIY si můžete přečíst ZDE.

trashtag čistý les

Divoké sázení
Komu by se zachtělo obohatit les o nějaké nové stromy nebo keře, může si nasbírat lesní plody, žaludy, bukvice, ořechy, hloh, šípky atd. a volně po lese vpravit do půdy. Nejlépe na podzim, nebo na jaře. Uvidíte, že něco z toho opravdu vzejde a pocit, že je to vaše zásluha je k nezaplacení. Článek o divokém sázení najdete ZDE.

Krmení divé zvěře
To je také více dětská záležitost, ale přidat se mohou i dospělí. Máte doma starou zeleninu nebo ovoce, nedávejte ho výjimečně do kompostu, ale vezměte s sebou do lesa. Najděte si nějaká pěkná místa, kde vidíte, že jsou lesní stezky zvířat a tam jídlo dejte. Uvidíte, jak rychle zmizí. Krmelce můžete vynechat, často slouží pouze myslivcům k přilákání zvěře a pak asi víte co :(.

Přejeme hodně zábavy, ať nám to s tou Coronou uteče a zase přirozeně odejde.

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
Envimagazín
NuSpring
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco