• leden - prosinec 2020

Čistý les 2.0

Pro rok 2020 jsme připravili celostátní projekt Čistý les 2.0 opět zaměřený na environmentální programy pro školní a předškolní mládež. Součástí těchto akcí jsou úklidy lesů a přírodních areálů a předávání informací o třídění odpadu a dalších aktuálních ekologických tématech.

Při těchto aktivitách se děti přímo konfrontují s konkrétními problémy. Záměrem je dostat je z lavic do přírody nebo je odtrhnout od virtuální reality, mobilů a počítačů. Měli jsme zmapováno 27 lokalit a další nové přibývaly, tudíž jsme měli v plánu uspořádat desítky akcí, ale díky výjimečnému stavu, omezením a sníženým zdrojům se nám podařilo realizovat 9 akcí. Projekt bude pokračovat i v dalších letech, tedy nic není ztraceno, pouze dočasně zpomaleno.

Čistý les 2.0


Co dalšího jsme v rámci projektu udělali

Ve spolupráci s dobrovolníky, jsme od jara mapovali lesní a přírodní lokality v celé ČR. Součástí projektu Čistý les 2.0 bylo nově i komplexní mapování kůrovce.

Čistý les 2.0


Se školami jsme uspořádali 5 tématických diskusí a workshopů jako součást našich environmetálních programů, zaměřených na otázky znečišťování životního prostředí.

Čistý les 2.0


Na obce jsme nahlásili 4 větších znečištění přírodních lokalit, které nemůžeme vlastními silami odstranit (nebezpečný odpad, velké skládky např. stavebního materiálu). Některé se podařilo zlikvidovat, jiné zatím přetrvávají a budeme monitorovat a urgovat jejich odstranění.

Čistý les 2.0


V rámci našich online aktivit jsme publikovali desítky článků a fotografií na sociálních sítích, blogu a koordinovali naše záměry s podobně zaměřenými organizacemi (Český svaz ochránců přírody, Hnutí duha, Strážci přírody ČR a.j.).

Čistý les 2.0A co dál?
V roce 2021 bychom chtěli pokračovat v projektu pod názvem Čistý les 2.1 a zahrnout do úklidů i větší města, kde sice nejsou klasické lesy, ale mnoho přírodních areálů, které vyčistit také potřebují. Stejně jako v tomto roce i při projektu Čistý les 2.1 si děti osvojí dovednosti v třídění odpadků přímo v terénu a opět je seznámíme s celosvětovým trendem ZERO WASTE spojeným s motivací k šetrnějšímu životnímu stylu i prohlubováním kritického myšlením. Všechny tyto nově získané informace a zkušenosti budou moci děti využívat ať už v běžném životě nebo v rámci školních aktivit. Nově jsme také přidali program Zážitkový les, takže uvidíme, jaký bude o něj zájem a jestli ho využijeme jako součást plánovaných akcí.


Bez Vás to nepůjde!
Součástí připravovaného projektu bude také získávání a školení nových dobrovolníků na celorepublikové úrovni. Tito naši noví spolupracovníci by měli pomáhat organizovat a koordinovat plánované akce na školách, které se budou chtít projektu zúčastnit.

Chcete-li se připojit jako dobrovolník, pošlete nám přihlášku.

Přihláška

Materiální nebo finanční podpora
Na čištení lesů a s tím spojené programy potřebujeme také materiální a finanční zajištění, (na rukavice, pytle, tašky, odvoz odpadků atd.) takže jestli nemáte čas se zúčastnit jako dobrovolník a chtěli byste nás podpořit touto formou, budeme nesmírně potěšeni.
Můžete nás jednoduše obdarovat podle Vašich možností pomocí formuláře ve stránce.
Chcete-li nám zaslat finanční dar rovnou na účet, použijte tlačítko níže.

Darovat

  • sdílet :

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
Envimagazín
NuSpring
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco