• červen 2020

Mapování kůrovce

V rámci monitorování znečištění různých lesních lokalit se setkáváme také s místy lesních ploch poškozených kůrovcem. Je to problém, který trvá už od roku 2018 a částečně jsme ho v předchozích letech řešili nahlášením majiteli lesa.

Protože tento stav přetrvává, chtěli jsme letos hledat nové cesty, jak to uchopit komplexněji. Využili jsme online aplikaci na stránkách zachranmelesy.cz, kde je možné napadenou oblast lokalizovat, nafotit a odeslat údaje do systému a map. Protože nám jde o stejnou myšlenku, tedy čistý a zdravý les začali jsme mapovat kromě odpadků také kůrovcové kalamity.

Kůrovec v lese


Proč se kůrovec zase ozývá?

Je to jednoduché, když je les oslabený je větší riziko jeho napadení jakýmkoliv škůdcem. Bylo to stejné v osmdesátých letech minulého století, kdy po celém úzení ČR padaly lesy pod kůrovcovými kalamitami. Industriální doba s přívalem uhelných elektráren a zplodinami z nich, lesům příliš nesvědčila. Když už to vypadalo na přelomu století, že se pěkně vzpamatovaly, začala je ohrožovat nová hrozba, klimatická změna a s tím související sucha.
Poslední roky lesy zužované suchem a kůrovcem velmi prořídly. Co se týče druhového složení, české lesy nejsou správně vyvážené a v tom je také další problém. Převládají monokultury smrků a borovic, s menším zastoupením listnáčů, buky, duby, habry a to není ideální. Vyplývá to z lesního hospodářství zaměřeného na těžbu a zpracování dřeva. To je v tržní ekonomice sice v pořádku, ale lesy se pak často berou pouze jako zdroj příjmů. Příliš se neřeší další hodnoty lesů, environmentální otázky, ekologie, biodiverzita.

Setkali jste se také s poškozeným lesem a měli chuť s tím něco udělat?
Nafoťte, lokalizujte a odešlete na stránkách https://zachranmelesy.cz/cs/mapy.

Kůrovec v lese


Nebo podepište jinou výzvu na webu https://zachranmelesy.cz.

Zajímá Vás toto téma?
Máme také rádi přírodu? Chtěli byste se zúčastnit některé z našich akcí? Nebo třeba uspořádat program pro celou vaši školu?

Ozvěte se

Naše aktivity můžete samozřejmě podpořit i jinak. Můžete nám například poslat finanční dar pomocí aplikace Darujme.cz (výše), nebo podpořit TĚMITO ZPŮSOBY.


  • sdílet :

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
YAGE
SVIIČKA
inetprint
MERCHYOU
ECO revolution
Premium Basics
Summer & Myles
Envimagazín
Praha
Woodilo
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco