Čistý les 2.1

Tak jako v roce 2020 i letos budeme pokračovat v celostátním projektu Čistý les v aktualizované verzi 2.1, zaměřeného na čistění lesů od odpadků a skládek. Nově jsme přidali i úklidy přírodních lokalit ve městech, takže bude čistěji i tam. Součástí jsou opět programy pro školní a předškolní mládež, rozšiřování informací o třídění odpadu a nakládání s jednorázovými plasty a odpadem. Jako podporu projektu jsme navíc vyhlásili i SOUTĚŽ a možnost zasílání Balíčků pro čistý les.

Kdy začínáme

Z naší strany probíhají přípravy už od listopadu 2020. V lednu a únoru budeme oslovovat nové organizace, které by se chtěli do programu zapojit. Hledat budeme také nové dobrovolníky, kteří se podílí na monitorování znečištěných lokalit. Dále studenty ze středních a vysokých škol v ČR, kteří nám pomáhají akce připravovat a koordinovat. Pokud byste měli zájem, budeme rádi, PŘIHLÁŠKA DOBROVOLNÍKA JE ZDE. Samotné akce začnou s příchodem pěkného počasí, tedy cca duben - květen.


Co už jsme udělali

Již minulý rok jsme při projektu Čistý les 2.0 ve spolupráci s dobrovolníky, školami, tábory a občany vytipovali přes 30 znečištěných míst v různých lokalitách po celé ČR. 9 z nich jsme vyčistili, zbývající nás čekají letos. Monitoring lesů a přírody bude pokračovat i začátkem roku 2021, takže určitě ještě nějaká nová místa přibudou.

Čistý les 1


Během monitorování lesních lokalit se setkáváme i s místy lesních ploch poškozených kůrovcem. Je to problém, který jsme v předchozích letech řešili nahlášením majiteli lesa. Protože ale tento stav přetrvává, chtěli jsme hledat nové cesty, jak to uchopit komplexněji. Využíváme online aplikaci, kde je možné napadenou oblast lokalizovat, nafotit a odeslat údaje do systému a map. Protože jde o stejný cíl, což je čistý a zdravý les, přidali jsme do aktuálního projektu Čistý les 2.1 opět i mapování kůrovce.

Čistý les 1


V rámci projektu Čistý les jsme také uspořádali 5 tématických diskusí zaměřených na otázky znečišťování životního prostředí, nutnosti udržitelného rozvoje, třídění kovů, problémů s jednorázovými plasty a našeho oblíbeného tématu, nebo už by se dalo říci životní filosofie ZERO WASTE.

Čistý les 1


Na obce jsme nahlásili 4 černé lesní skládky, které nemůžeme vlastními silami odstranit. 2 z nich se podařilo zlikvidovat, zbývající budeme monitorovat a urgovat jejich odstranění.

Jaké byly ohlasy?
Jak jsme již zjistili z předchozích akcí, děti i dospělí jsou velmi vnímaví k problematice znečištování životního prostředí. Během úklidů lesa nebo dalších programů se zajímají i o další témata, jako např. hrozbu klimatické změny, znečištování oceánů a půdy, problematiku elektromobility, solární, větrné a alternativní energie, řešení nedostatku vody atd. To nás velmi těší a naplňuje pocitem, že naše aktivity mají smysl.

Bez Vás to nepůjde!
Jak již bylo zmíněno, součástí projektu bude také získávání a školení nových dobrovolníků. Chcete-li se k nám připojit, jednoduše vyplňte přihlášku dobrovolníka.

Přihláška

Materiální nebo finanční podpora
Na čištení lesů a přírodních areálů budeme potřebovat také materiální a finanční prostředky, (na rukavice, pytle, tašky, odvoz odpadků atd.). Nemáte-li čas se zúčastnit jako dobrovolník a chtěli byste nás podpořit jinou formou, budeme také rádi.
Můžete nás jednoduše obdarovat podle Vašich možností pomocí formuláře ve stránce.
Chcete-li nám zaslat finanční dar rovnou na účet, použijte tlačítko níže.

Darovat

  • sdílet :

Partneři a dárci

Děkujeme srdečně všem, kteří se rozhodli jakkoliv podpořit naše aktivity.

Ponio
Envimagazín
NuSpring
GreenFuture
Econea
Vochoc
Odvoz papíru
Dastax
Dastax
dm
Tašky na třídění
NuSpring
NuSpring
Zerowejst
Shoptet
Dřevostavby online
Tesco
Tesco