Šinrin joku - Umění lesní koupele
První zajímavá věc na umění lesní koupele je, že se vlastně žádného skutečného koupání netýká. Vlastně ani samotné vody tolik ne. Někdy je Šinrin joku také nazýváno lesní terapií. Tak jak to tedy vlastně všechno je? To se dozvíte v následujícím článku.
PROČ A JAK TERAPIE LESEM FUNGUJE
Je prokázáno, že při pobytu v lese se cítíme dobře. Máme to zakódované v genech po tisíciletí. Zvuky lesa, vůně stromů, sluneční světlo mezi listím, čerstvý, čistý vzduch, všechny tyto vjemy nám dávají pocit klidu a bezpečí. Zmírňují náš stres a starosti, pomáhají nám relaxovat a jasněji myslet. Pobyt v lesích během dne nám vrací energii, náladu, vitalitu a elán.
Působením přírody na psychické i fyzické zdraví se zabývá také koncept Šinrin joku. Nejde v něm o cvičení nebo turistiku, ale velmi jednoduchou metodu pomalého vnímání přírody kolem sebe, při kterém zapojujeme všech našich pět smyslů. Užíváme si prostě bytí v přírodě a navázání kontaktu s ní v danou chvíli. Lesní terapie nám také umožňuje les vnímat nejen jako soubor pohledů, zvuků, vůní, chutí a textur, ale i jako živý a propojený ekosystém.
NĚKOLIK TIPŮ, JAK V LESE ZAPOJIT SMYSLY
Dívejte se ostřeji
Zkuste to jinak, než když třeba jdete na výlet na rozhlednu a vidíte před sebou jen cíl na vrcholu. Nespěchejte, zastavte se, zadívejte se na stromy, rostliny na zemi, mechy a lišejníky. Podívejte se nahoru do mraků i dolů pod nohy, jak se to tam hemží životem. Všimněte si barev, tvarů a textur listů, kořenů a větví. Spočítejte, kolik různých odstínů zelené můžete vidět. Hledejte vzory v přírodě a opakující se tvary.Zaposlouchejte se
Užijte si na chvíli své vnitřní ticho. A pak se zaposlouchejte do zvuků v okolí. Slyšte šustění listí, ptačí zpěv nebo tekoucí vodu. Poslouchejte jemné zvuky lesa i hlasitý tlukot datla do stromu. Věnujte pozornost zvukům malých tvorů pobíhajících po lesní půdě a vrzání větví stromů, které se téměř neznatelně kývají sem a tam. Poslechněte si šumění větru a bzučení hmyzu. Prostě si užijte tu nádhernou symfonii přírody.Nadechněte se
Až půjdete lesem, vnímejte vůni různých stromů a všimněte si jemných rozdílů, když se přiblížíte ke kůře. Nadechněte se jen tak čistého vzduchu, nebo těkavých olejů pryskyřice z jehličnanů. Rozemněte v dlani zelený list nebo jehličí a zhluboka se nadechněte. Přivoňte k trávě, mechu nebo půdě. Skloňte se a přibližte se, abyste ucítili vůni květiny nebo lesních plodů. Zkuste dýchat do břicha a vnímejte Váš dech.Zapojte cit
Udělejte si chvilku, abyste cítili zem pod nohama. Stůjte nebo seďte klidně a uvědomte si okamžik a místo, kde právě jste a jak jste spojeni se zemí. Ucítíte, jak vaše tělo a jeho gravitace vyvíjejí jemný tlak na půdu. Přenášejte váhu tam a zpět z jedné nohy na druhou. Zvedněte nohu a všimněte si, zda je půda pod nohama měkká nebo zhutněná. Dotkněte se stromu blízko vás. Všimněte si textury a síly kmene stromu.Zkuste něco ochutnat
Lesní ochutnávání může být zábavné i lahodné. Nasbírejte si lesní plody, které znáte, a porovnejte jejich chuť. Kyselost ostružin, sladkou chuť jahod, malin a borůvek. Napijte se z dlaně z lesní studánky, nebo spolkněte kapku deště, která Vám dopadne na jazyk. Otevřete ústa a ochutnejte vzduch, který vdechujete. Vyzkoušejte čaj z jehličí, kopřivy nebo divoké máty, když jí najdete. Chuť je posledním z pěti smyslů v umění Šinrin joku a stojí za to si ji užít.TROCHA Z HISTORIE LESNÍ KOUPELE
Slovní pojmenování Šhinrin yoku vzniklo v Japonsku v 80. letech 20. století původně jako fyziologické a psychologická terapie praktikovaná v přírodě. Doslovný překlad „lesní koupel“ vystihuje spíše synonymum „prožívání atmosféry lesa“. Když si to ale reálně vyzkoušíte, tak při odchodu z lese opravdu budete mít uvolněný pocit, jako když právě vycházíte z lázně.
Důvody, proč se nad tím Japonci vůbec zamýšleli, byly dva. Nabídnout řešení proti vyhoření z technologického boomu, který nastal po 2. světové válce, a inspirovat obyvatele, aby se znovu propojili s lesem a začali o něj více pečovat. Takže jednoduše řečeno, ochrana našeho zdraví a stavu přírody současně. Není to nic převratného a nového, mnohé vyspělé kultury si už před dávnými věky uvědomovaly důležitost přírody pro lidské zdraví.
CO VÁM ŠINRIN JOKU MŮZE DÁT
Představte si lékařskou vědu, která by vám mohla nabídnout recept, jak být aktivnější, uvolněnější, zdravější a šťastnější. A navíc vám pomohla proti duševní únavě, stresu, úzkostem, nespavosti, bolestem hlavy, očí, krku a dalším neduhům. Touto alternativou může být právě lesní medicína Shinrin yoku.
Les má samozřejmě vyšší hladinu kyslíku ve srovnání s městským nebo vnitřním prostředím. Když dýcháte čerstvý vzduch bohatý na kyslík, podporujete správné okysličení krve, které prospívá i fungování mozku. Lesy jsou také plné fytoncidů, což jsou antimikrobiální sloučeniny uvolňované stromy a rostlinami. Inhalace těchto sloučenin během lesní terapie může prospět imunitnímu systému a přispět ke snížení stresu. A příjemné vůně přírody mohou mít pozitivní dopad na náladu a emocionální pohodu. Jinými slovy, lesní terapie je také aromaterapie.
Jednorázová lesní terapie Vám může pomoci se na pár hodin uvolnit. Nejlepší ale je, když se jí věnujete pravidelně, a zdravotní benefity, které vám poskytuje, jsou dlouhodobé. Ideální je pobyt v přírodě několik hodin, ale i kratší pobyt v lese může znamenat změnu. Pokud vás zajímá, jak Šinrin joku praktikujeme v programech Čistý les, můžete se přihlásit a vyzkoušet si to!
TERMÍNY PROGRAMŮ